Bierzmowanie może przyjąć osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu oraz uczęszczająca na katechezę szkolną. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości (por. Instrukcja katechetyczno-pastoralna w sprawie przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania w diecezji legnickiej, dalej IB, nr 1-7).
Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:
- Systematyczny i zaangażowany udział w życiu parafii.
- Systematyczny i zaangażowany udział w szkolnej katechezie. Katecheta wyraża zgodę na przyjęcie bierzmowania przez kandydata. Brak zgody Katechety oznacza przełożenie bierzmowania (por. IB, nr 5).
- Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy nie tylko parafii, ale także rodziny, szkoły i innych miejsc. Brak właściwego świadectwa oznacza przełożenie bierzmowania.
- Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów. Każda nieobecność powinna być usprawiedliwiona przez rodzica.
Do deklaracji kandydat zobowiązany jest dołączyć:
- Metrykę Chrztu (do 9.111.2023 r.)
(dotyczy osób ochrzczonych poza parafią pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu, osoby ochrzczone w tej parafii proszone są o podanie daty chrztu). - DEKLARACJA-PRZYSTĄPIENIA-DO-PRZYGOTOWANIA (1)
0 komentarzy